15
Architektai:
„4plius“ (Elvina ir Skirmantas Varnauskai) 
Metai:
2013
Konstruktorius: Nerijus Sakalauskas, UAB „Konstruktorių cechas“
Buvęs plotas: 280 m²
Plotas po rekonstrukcijos: 417 m²

Architektų biuro „4plius“ renovuotas gyvenamasis namas Mogiliove – sėkmingas žingsnis kokybiškesnės architektūros link. Architektai iš standartinio gan sudėtingo XX a. paskutiniojo dešimtmečio stilistikos tūrio sugebėjo sumodeliuoti šiuolaikišką ir patrauklų gyvenamąjį namą.
Pagrindinė užduotis buvo padidinti esamo namo plotą, tačiau į šią rekonstrukciją architektai pažiūrėjo ne pro pirštus.
Visų pirma, architektai gerokai supaprastino namo tūrį. Tai, manau, yra teisingas sprendimas tiek estetiniu, tiek ekonominiu ir ergonominiu požiūriu: didinant pastato plotą nugriauti nedideli erkeriai ir viena išorinė siena, pakeltas antras aukštas, stogas iš šlaitinio perdarytas į plokščią. Gana nuobodus vienspalvis tinkuotas fasadas pakeistas į gerokai įdomesnį, artimesnį aplinkai. Naudojamos medienos dailylentės, pagrindinis įėjimas išskirtas ažūriniu tūriu. Fasade matomas lygiai tinkuotos plokštumos ir medžio lentelėmis apkaltų gabalėlių žaidimas. Tai atlikta gana jautriai.
Ko gero, labiausiai pasikeitė interjeras ir išplanavimas, vidinės erdvės. Namas pritaikytas dabartiniams šeimos poreikiams, dėl to plotas padidintas net 137 kvadratiniais metrais. Užlipus laiptais patenkama į gana erdvią terasą, iš jos į tambūrą, po to – į itin erdvią drabužinę, besijungiančią su laiptine. Beveik pusė pirmo aukšto yra skirta svetainės-valgomojo erdvei. Iš jos galima pateikti į atskirą 44 kv. m terasą.
Antrajame aukšte, kurio plotas 137 kv. m, įrengti miegamieji: du vaikų, tėvų ir svečių. Visi miegamieji pakankamai erdvūs, po 19 kvadratinių metrų. Taip pat įrengtos atskiros vonios ir drabužinės. Kiekvienas miegamasis turi išėjimą į vieną iš dviejų balkonų.
Po namu yra rūsys, išlikęs pagal dar nerenovuoto namo kontūrus. Žiūrint į rūsio planą labai aiškiai matyti, kiek padaryta vien namo kontūro pakeitimų. Į žemutinį aukštą galima patekti tiek iš lauko, tiek iš pirmojo aukšto, įrengtas atskiras tambūras. Patalpose išlaikoma pastovi temperatūra, kadangi rūsyje įrengta ne tik katilinė, bet ir poilsio patalpos su nemaža turkiška pirtimi.
Architektai itin daug dirbo prie interjero, jo vientisumo. Visame name dominuoja monochrominiai atspalviai, jų žaismė, įvedama ir šiltesnių smėlinių tonų. Naudojami ir gana blizgūs, tamsūs paviršiai – taip interjerui bandoma suteikti prabangos įspūdį, žaidžiama įvairiais atspindžiais. Yra nemažai stiklo elementų: visi turėklai, tiek interjero, tiek eksterjero – stikliniai, įrėminti siauromis metalinėmis juostomis.
Daug dėmesio skirta insoliacijai. Atviroje laiptinės patalpoje per antro aukšto stiklinę perdangą matyti stoglangis, tad didelė patalpa, nors ir be langų, puikiai apšviečiama ir sudaro dar didesnį erdvumo įspūdį.
Kiekvienos patalpos interjero akcentai – skirtingi įdomūs šviestuvai. Jie pagyvina gan minimalistišką, „švarų“ interjerą, tampa tarsi meniniais intarpais. Apskritai, apšvietimui šiame name skirta itin daug dėmesio. Naudojamas ir skirtingų tonų apšvietimas, pavyzdžiui, lengvais pustoniais išskiriamos erdvės bendroje virtuvės-svetainės patalpoje; savitą, atitinkamą nuotaiką kuriantį apšvietimą turi rūsyje esanti pirtis ar vonios kambariai.
„4plius“ architektai į, atrodytų, gan paprastą užduotį pažiūrėjo plačiau: ne tik padidintas rekonstruoto pastato plotas, bet ir pagerinta jo estetinė kokybė, jis pritaikytas šiuolaikiškai šeimai. Puikiai išplanuotas kiekvienas aukštas, įsigilinta į funkcinį zonavimą, erdvių susiliejimą. Daug dėmesio skirta apšvietimui ir interjero medžiagų dermei. Projekto užduotis atlikta pagirtinai, pakeistas namo eksterjeras ir interjeras atitinka šeimos estetinius ir funkcinius poreikius.

1349

10

11121314planas-1planas-2pries rekonstrukcija 2

error: