Gruodžio 3 dieną Nacionalinė dailės galerija tapo šiuolaikinės architektūros epicentru, kurioje įvyko jubiliejinis, jau dešimtasis, interjero architektūros konkursas „Mano erdvė 2024“. Šio renginio metu buvo paskelbti ir apdovanoti įspūdingiausi šių metų interjerai, sukurti tiek profesionalų, tiek jaunųjų talentų.
Konkursą, organizuojamą portalo „Lrytas“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS), vertino tarptautinė komisija. Joje dirbo aukštos kvalifikacijos specialistai: Kaja Klingenberg („Kling studio“, Norvegija) ir Mathew Freemanas („Freeman Studio“, Jungtinė Karalystė), kurie asmeniškai aplankė atrinktus projektus Vilniuje, Kaune, Palangoje, Nidoje bei Molėtų rajone. Iš daugiau nei 150 pateiktų darbų buvo atrinkti geriausi, o svarbiausi apdovanojimai paskirti keturiose kategorijose: geriausias biuro interjeras, viešasis interjeras, namo interjeras ir buto interjeras.

Geriausias biuro interjeras
Laureatas: biuras „Demus“ – architektai Povilas Daugis, Rūta Kazėnaitė, Alyona Sikorska ir Alina Morkūnė („HEIMA architects“).
Komisijos vertinimas. Interjero koncepcija pasižymi aiškiu ir stipriu identitetu, kurio vizija buvo nuosekliai įgyvendinta su smulkiausiomis detalėmis. Biuro erdvė išsiskiria sulaužytu planu ir pertvarų angomis, kurios sukūrė skaidrų ryšį tarp skirtingų erdvių. Sujungus švelnias tekstūras ir atidengtą lubose sumontuotą infrastruktūrą, ši erdvė tapo stebėtinai draugiška ir svetinga. Projekte meniškai panaudotas betonas ir aliuminis; tai sukūrė griežtą, bet kartu ir elegantišką įspūdį. Biuro erdvė su meno galerija suteikia gaivumo ir netikėtumo, o meno kūriniai įneša žaismingumo ir energijos į griežtą, kampuotą estetiką. Darbuotojų kabinetai, kuriuose sustatyti pagal užsakymą pagaminti rašomieji stalai, tapo savotiškais cokoliais, kurie darbuotojus padaro tarsi performanso menininkus ir simboliškai paverčia darbo vietą kūrybine erdve. Biuro priėmimo zona su monolitiniu betono skulptūriniu stalu atspindi projekto idėją. Minimalistinės spalvų paletės ir nuostabus vaizdas į miestą sukuria neblėstantį pirmąjį įspūdį, kuris iškart parodo šio interjero novatoriškumą ir eleganciją.
Kiti finalistai:
• Estijos nacionalinio banko biuras – arch. Agota Maziliauskaitė ir komanda.
• Biuras „Roche“ – arch. Povilas Daugis, Rūta Kazėnaitė, Justinas Malinauskas ir Alina Morkūnė.

Geriausias viešasis interjeras
Laureatas: Palangos duonos fabrikas – architektai Simonas Norkus, Ignas Lesauskas („Nytt architects“), Dominykas Savickas ir Kristijonas Nenartavičius („Resh architects“).
Komisijos vertinimas: projektas sukuria įdomias ir įtraukiančias bendruomenės erdves visam rajonui. Jis turi nepaprastą, žaviai šviežią pojūtį, kuris puikiai dera su jaukia ir svetinga atmosfera, suteikiančia jaukumo ir ramybės jausmą. Projekto koncepcija yra stipri ir unikali, nes ji išryškina erdvės potencialą ir pritaiko ją besikeičiančiam biudžetui, o tai rodo kūrybingumą ir lankstumą. Šis projektas yra idėjos vedamas kūrinys, sukurtas su meile ir dėmesiu detalėms. Paprastų, tačiau elegantiškų medžiagų ir tvarių baldų pasirinkimas atspindi šiuolaikinį požiūrį į tvarumą ir minimalistinį dizainą. Čia taikoma idėja „mažiau tikrai yra daugiau“: kiekvienas elementas yra apgalvotas ir rūpestingai pritaikytas.
Kiti finalininkai:
• „Aksominės kopos“ SPA – arch. Andrė Baldišiūtė ir komanda.
• Restoranas „Bōhėme House“ – arch. Vaiva Mažonė.

Geriausias namo interjeras
Laureatas: „Tylus pabėgimas į gamtą“ – architektė Kristina Pundė.
Komisijos vertinimas: interjeras puikiai sujungia architektūrinių medžiagų paletę su natūraliais elementais ir sukuria harmoningą pusiausvyrą tarp gamtos ir ramių atsitraukimo nuo miesto gyvenimo akimirkų. Architektės pasirinktos medžiagos, įkvėptos gamtos, žaidžia su masteliu, tekstūra, švelnumu ir šviesa, kas suteikia erdvei šiltą ir apčiuopiamą namų jausmą. Ši erdvė išsiskiria natūraliomis detalėmis, tokiomis kaip akmeninė kriauklė, medinis kavos staliukas, odinės valgomojo kėdės ir vario gartraukis, kurie sukuria itin įdomią estetiką. Manome, kad šis dizainas yra tikras savininkų asmenybių atspindys, nes jame derinami individualiems užsiėmimams pritaikyti sprendimai ir artumas gamtai, kas suteikia šiai erdvei unikalų charakterį ir ramybę.
Kiti finalininkai:
• „The Grid House“ – arch. Ignas Kalinauskas, Dominyka Svarauskaitė.
• Vila Pramonės gatvėje – arch. Julija Čiapaitė-Jurevičienė ir Karolina Čiplytė.

Geriausias buto interjeras
Laureatas: „Tamsieji vingiai“ – architektė Laura Giržadė („Soft decor“).
Komisijos vertinimas: buto interjeras išsiskiria puikiu erdvės išdėstymu, kuris sustiprina tvirtą ir aiškų koncepcijos planą, sukurtą itin originaliai. Tai drąsus, dramatiškas, tačiau pasitikėjimą savimi spinduliuojantis ir elegantiškas sprendimas, kuriame minimalistinė medžiagų paletė puikiai atspindi savininko asmenybę ir estetines nuostatas. Erdvės funkcijos paskirstytos itin įdomiai, o tai sukuria harmoningą srautą ir judėjimą, suteikiant prioritetą menui. Kiekvienas elementas yra apgalvotas, kad erdvė taptų ne tik funkcionali, bet ir estetiškai patraukli. Monochromatinė spalvų schema išryškėja smulkiomis detalėmis, kurios sutelkia dėmesį į svarbiausius elementus. Tai padeda išlaikyti vyrišką energiją, kuri persmelkia visą erdvę ir suteikia jai stiprų charakterį bei ryškų vizualinį poveikį. Kiti finalininkai:
• „Ascent“ – arch. Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis.
• „Inkilas“ – arch. Rūta Montrimaitė, Lina Urban.

Specialus studentų prizas
Geriausiu studento kurtu interjero projektu pripažintas „Ertmės Virtù. Kamerinių miesto ertmių interjeras“, autorė Akvilė Stundytė (vadovės doc. Laura Malcaitė, dr. Eglė Bazaraitė, VDA). Šis projektas žavi inovatyvumu ir miesto erdvių interpretacija.

Konkurso reikšmė: šiųmetis konkursas ne tik parodė aukštą Lietuvos interjero architektūros lygį, bet ir atskleidė tendencijas, kurios formuoja šiuolaikinį dizainą. Publikuotas specialus leidinys su 40 geriausių interjerų tampa svarbiu įkvėpimo šaltiniu visai architektų ir dizainerių bendruomenei.

 

 

 

error: