Šiemet Nidoje įvyko tradicinis architekto Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondo bei Lietuvos architektų sąjungos organizuojamas renginys „Zavišinės“, skirtas rekreacinei architektūrai. Renginio metu buvo paskelbtas geriausias 2023 metų rekreacinės architektūros kūrinys – kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“ Panevėžyje. Objektas buvo išskirtas dėl savo indėlio į rekreacinės architektūros sritį, atspindintis vietos tapatumą ir kuriantis reikšmingą kultūrinę bei socialinę vertę.
„Renginys Zavišinės“, vykstantis nuo 2003 metų, siekia išrinkti ir pagerbti geriausius rekreacinės paskirties, visuomenei atvirus architektūrinius, landšaftinius ar urbanistinius kūrinius, pabrėžiančius vietos tapatumą bei kuriančius kultūrinę ir socialinę vertę. Šis renginys ir toliau išlieka svarbia platforma, skatinančia Lietuvos rekreacinės architektūros plėtrą, kūrėjų bendradarbiavimą bei geriausių darbų viešinimą.


Istorinio dvaro transformacija į meno centrą „Pragiedruliai“ Panevėžyje
Architektai: „PUPA: Life Over Space“
Kraštovaizdžio architektūra: „Terra Firma LT“
Interjero dizainas: „Hus Studio“
Vieta: Skaistakalnio parkas, Panevėžys
Plotas: 700 m²
Metai: 2024 m.
Fotografė: Aistė Rakauskaitė
Panevėžyje esantis istorinis dvaras atgimė kaip meno rezidencija ir kūrybos centras po kruopščios rekonstrukcijos. Saugomas raudonų plytų dvaro pastatas buvo rūpestingai restauruotas, išsaugant istorinius elementus, ir išplėstas moderniu, erdviu priestatu, kuris harmoningai dera su aplinkinės parko teritorijos reljefu.
Dvaro pavertimas meno centru – reikšmingas projektas. Pastatytas 1930-aisiais, dvaras kadaise priklausė žymiam vietos poetui, kuris čia rengė menininkų ir intelektualų susitikimus, paversdamas pastatą kultūros židiniu. Tačiau po Antrojo pasaulinio karo, Sovietų Sąjungos okupacijos metais, dvaras buvo nacionalizuotas ir ilgainiui apleistas, virto griuvėsiais.
2017 m. Panevėžio miesto savivaldybė priėmė strateginį planą, siekdama perorientuoti miesto pramoninį identitetą į kūrybinių industrijų vystymą. Šio plano dalimi tapo Europos Sąjungos lėšomis finansuojami projektai, tarp kurių dvaro transformacija į meno rezidenciją tapo prioritetu.
Lietuvos architektų studija „PUPA: Life Over Space“ laimėjo architektūrinį konkursą, pasiūliusi restauruoti paveldinį dvarą, išplėsti jį moderniu priestatu ir sukurti erdves menininkams. Projekto įgyvendinimas buvo suskirstytas į du etapus.
Pirmasis etapas buvo skirtas senojo dvaro restauracijai. Atlikus išsamius istorinius tyrimus ir bendradarbiaujant su paveldo specialistais, buvo atkurtos autentiškos detalės – plytų mūrijimas, stogo konstrukcijos, vidaus sienų tinkas, dekoratyvinės tapybos elementai ir net aplinkinis sodas. Šio etapo metu sėkmingai išsaugotas istorinis dvaro charakteris.
Antruoju etapu įgyvendintas modernus priestatas, kurio architektūra kontrastingai papildė senąją dvaro dalį. Šio priestato centre – vingiuotas koridorius, vedantis į naujas dirbtuves ir galerijų erdves, įrengtas po sodu. Priestatas pasinaudoja reljefo skirtumais tarp dvaro ir netoliese esančio upelio, suteikdamas erdves menui, dizainui, taikomajam teatrui, audiovizualinėms meno rūšims ir alternatyviai fotografijai. Taip pat įrengta ekspozicijų erdvė, kurioje meno kūrinius galima apžiūrėti tiek viduje, tiek išorėje.
Kreivų formų stiklinė konstrukcija puikiai įsilieja į medžius ir kraštovaizdį. Interjeras išsiskiria natūraliomis medžiagomis – betoninėmis grindimis ir sienomis, medžio plokštėmis dengtomis lubomis bei monochrominės spalvos baldais. Įsikūręs sename, vaizdingame miesto parke, priestatas neužgožia istorinio dvaro ar parko kraštovaizdžio. Dideli langai leidžia parko želdynams susilieti su pastato vidumi ir sukurti harmoningą ryšį tarp architektūros ir gamtos.

 

 

 

error: