Architektai: „Case studio for Architecture“: Karolina Čiplytė ir Julija Čiapaitė-Jurevičienė
Vieta: Naujoji Vilnia, Vilnius
Metai: 2023 m.
Plotas: 119 kv. m
Fotografas: Norbert Tukaj
Naujojoje Vilnioje, Vilniaus miesto dalyje, garsėjančioje savo pramonine istorija ir kontrastingais kraštovaizdžiais, iškilo unikalus gyvenamasis namas, pavadintas „Pramonine Vila“. Vila įsikūrė ypatingoje vietoje – tarp Vilnios upės slėnio žaliųjų erdvių ir griežtų pramoninių gatvių bei geležinkelio linijų. Tai vieta, kurioje glaudžiai persipina tankiai sustatyti gyvenamieji namai ir industriniai pastatai, kai kurie iš jų dar tik laukia naujo panaudojimo.


Šis architektūros projektas sukuria savitą dialogą tarp industrinės praeities ir dabarties. Pastato ikoniška industrinė siluetinė forma ir trijų sluoksnių surenkamojo gelžbetonio konstrukcija žiūrint iš toli atrodo tarsi betono karūna, papildanti Naujosios Vilnios panoramą, kurioje dominuoja kaminai ir gamyklų siluetai. „Pramoninė Vila“ tarsi atkartoja industrinius elementus, kartu juos subtiliai adaptuodama šiuolaikiniam gyvenimui.

Projektuojant vilą, didelis dėmesys buvo skiriamas aplinkinės industrinės aplinkos inspiracijoms. Namo konstrukcijai buvo pritaikytos surenkamosios technologijos, kurios primena pramoninių objektų statybų procesus. Gelžbetonio komponentai buvo pagaminti 30 km nuo statybvietės, o vėliau surinkti vietoje. Toks sprendimas ne tik atspindi gamybos technologijas, bet ir leidžia sumažinti logistikos sąnaudas bei statybines atliekas ir taip prisideda prie tvarumo.
Viena iš įdomiausių detalių – žąsies pėdos formos langai („sawtooth windows“), kurie industriniuose pastatuose naudojami tamsioms erdvėms apšviesti natūralia šviesa. Šis principas buvo adaptuotas vilai, suteikiant galimybę šviesai sklisti laiptinėje ir vonios kambaryje. Be to, tokie langai sukuria subtilų apšvietimą miegamuosiuose kambariuose, kur svarbi jauki atmosfera.
Nors namo konstrukcija išlieka brutaliai atvira – gelžbetonio paviršiai palikti kaip galutinis apdailos sluoksnis tiek viduje, tiek išorėje, šalia esantys paviršiai, dažnai liečiami gyventojų (grindys, baldai, stalviršiai, vonios apdaila), pagaminti iš medienos. Mediena suteikia šilumos ir natūralumo, kontrastuojančio su pramonine estetika. Šis kontrastas sukuria harmoningą santykį tarp žmogiškumo ir industrinio brutalizmo.
Dideli langai, atsiveriantys į Vilnios upės slėnį, suteikia gyventojams galimybę patirti gamtos ramybę. Jie taip pat pabrėžia viloje vyraujantį poilsinį gyvenimo būdą, nepaisant jos urbanistinio konteksto.
Vila išsiskiria savo funkcionalumu ir erdvių lankstumu. Pirmojo aukšto planas yra atviras, o trijų pusių stumdomi langai leidžia lengvai judėti tarp vidaus ir lauko erdvių. Tai sukuria nepertraukiamą ryšį su aplinka, skatinantį gyventi „atvirai“.
Antrajame aukšte naudojamos dvigubos medinės stumdomos durys, kurios padalija betoninę struktūrą į atskiras privačias erdves. Durims esant atidarytoms, atsiveria didelės angos, leidžiančios laisvai judėti tarp kambarių. Tokie sprendimai ne tik taupo erdvę, bet ir suteikia interjerui dinamiškumo.
Namo viduje buvo sumaniai integruoti veidrodžiai, kurie, pasitelkiant atspindžius, sujungia dviejų pasaulių – industrinio ir natūraliojo – vizualiką. Pagrindinėse vietose išdėstyti veidrodžių paviršiai atspindi langų vaizdus, sukuriančius įdomias kompozicijas, kuriose susilieja pramoniniai peizažai ir žaliosios slėnio erdvės.
Svarbus viloje pritaikytas sprendimas – lietaus vandens surinkimo sistema, padedanti atkurti vietos hidrologinį režimą. Vanduo nuo stogo surenkamas 7 metrų ilgio metaliniais „liežuviais“ ir nukreipiamas į „siauručių upelį“, sudarytą iš akmenų, žvirgždo ir vietoje augančių augalų. Taip vanduo natūraliai infiltruojasi į gruntą ir prisideda prie gruntinio vandens papildymo.
Miesto vila Naujojoje Vilnioje yra daugiau nei gyvenamasis namas. Tai įkvėpimo šaltinis, demonstruojantis, kaip pramoninė estetika gali derėti su tvarumu, funkcionalumu ir natūralumu. Namo architektūra subtiliai pabrėžia Naujosios Vilnios istorijos ir dabarties kontrastus, o jo dizaino sprendimai atskleidžia, kad gyvenimas pramoninėje aplinkoje gali būti ir jaukus, ir šiuolaikiškas.

error: