Architektai: Kęstutis Lupeikis
Vieta: Rinktinės g., Vilnius
Metai: 2021 m.
Fotografas: Ričardas Čerbulėnas

Vienas ryškiausių nepriklausomos Lietuvos architektūrinių objektų – Prokuratūrų pastatas – šią vasarą buvo atnaujintas. Pastatas išsiskiria ne tik minimalistiniu tūriu, bet ir plastiška interjero erdve, kuri ir buvo pakeista. Komplikuotos erdvės idėjų paieška buvo pradėta dar 2018 m. Pradėta buvo nuo atrijaus sienų apdailos įvairių galimų idėjų preliminarių eskizų, taip pat, užsakovo prašymu, buvo nagrinėjamas variantas, numatantis esamas stiklo vitrinas pakeisti naujomis, saugiomis laminuoto stiklo vitrinomis. Iš keturių eskizinių variantų pasirinktas variantas numato visišką esamų stiklo vitrinų demontavimą, patalpų angų užpildymą saugiu laminuotu tamsintu berėmiu stiklu, perimetru tvirtinamu aliuminio profiliuose.

„Po daugiau kaip dešimties metų, kai išskirtiniame pastate sostinės Rinktinės gatvėje dirba Generalinės ir Vilniaus apygardos prokuratūrų prokurorai ir darbuotojai, kilo poreikis atnaujinti vidinę pastato erdvę – atrijų. Gavę tikslinį finansavimą darbams atlikti bei ieškodami architektūrinių sprendimų šio nestandartinio pastato atrijaus renovacijai, kreipėmės ir į pastato architektą Kęstutį Lupeikį. Iš kelių jo pasiūlytų variantų išsirinkome projektą, mūsų manymu, labiausiai perteikiantį ir ryškius pastato išorės architektūrinius sprendimus, ir griežtą teisėtvarkos institucijos charakterį. Skaidraus stiklo bei tvirtų metalinių lynų kuriamos tikslios geometrinės formos tarsi atspindi tai, ko visuomenė tikisi iš prokuratūros bendruomenės – skaidrių, aiškių ir pagrįstų sprendimų, tvirto nukentėjusių asmenų teisių bei valstybės teisėtų interesų gynimo“, – sakė prokuratūros kanclerė Jūratė Pavilionienė.
Prokuratūros atstovė puikiai įvardijo ir pačią interjero idėją bei pojūtį būnant atrijuje. Nors erdvė apžvelgiama nuo pirmo aukšto atrodo vienaip, pakilus į 8-ąjį atsiveria visai kita perspektyva. Tamsios betono sienos su nerūdijančiojo plieno tinklu sukuria tvarkos ir struktūros įspūdį, o plastiškos kabančių salių formos kontrastuoja ir užpildo interjero erdvę.
Pasak projekto autoriaus Kęstučio Lupeikio, projektuojant buvo numatyta visas vidinio atrijaus stiklo vitrinas demontuoti, o angas pertverti tinkamo stiprumo rėminiu aliuminio stiklu. Papildomai buvo numatytos ir naujos nerūdijančiojo plieno detalės, kurios interjerui suteikė visai kitą įvaizdį.

Paliktas atvirtas betono sienų paviršius dažomas du kartus pilkos spalvos dažais RAL7012. Esamų stiklo vitrinų laikikliai nebuvo demontuojami, nes tai galėjo gerokai pažeisti betono paviršių. Jie yra integruojami į naują dekoratyvinę sienų detalę „kubą“. Šie tuščiaviduriai „kubai“ formuojami iš nerūdijančiojo plieno skardos ir yra „užmaunami“ ant esamų stiklo laikiklių, taip juos uždengiant. Prie sienos ši detalė yra tvirtinama fiksatoriais. Per vidurį yra įrengiamas nerūdijančiojo plieno strypas su apskrita kilpa gale. Šis strypas yra inkaruojamas į betono sieną ir fiksuoja „kubų“ tūrius. Per kilpas yra praveriami 16 mm plieniniai trosai. Pasak autoriaus K. Lupeikio: „Trosų paskirtis – gerinti betoninės sienos estetinį vaizdą ir vizualiai sujungti visas keturias atrijaus plokštumas. Juos taip pat galima panaudoti dekoratyviniam, šventiniam apšvietimui ar apželdinimui. Trosų dislokacija buvo lemta atlikus 4 eskizinius variantus. Pasirinktas variantas turi aiškią tvarką ir yra stipriai išraiškingas, „susišaukia“ su pasvirusia pastato fasadų plastika. Trosai yra įrengiami įstrižai, formuojant rombinio tinklo piešinį.“
Taip pat papildomai spręsta ir dėl atrijaus apšvietimo. Tam buvo pasitelkti esami prožektoriai. Jie buvo modifikuoti bei įrengti 4 nauji LED RGBW tipo kryptiniai prožektoriai. Atrijaus apšvietimo koncepcija – priešingose atrijaus pusėse išdėstomi 4 stiprūs prožektoriai, kurie ant priešingoje pusėje esančios sienos plokštumos formuoja ovalius šviesos plotus. Šie šviesos ovalai konceptualiai susišaukia su esamų atrijaus salių forma. Taip sukuriama vientisa šviesos ir formų (tūrių) struktūra. Pasak autoriaus, idėjiškai svarbu, kad prožektorių skleidžiama šviesa būtų spalvota RGB spalvų skalėje. Pagrindinė šviesa – švelniai melsvo atspalvio, dienos metu vos įžvelgiama, tačiau tamsiuoju paros metu suteikia visai kitą nuotaiką.
Kadangi atrijaus erdvė tapo visiškai uždara daugelyje aukštų, buvo apmąstyti ir gana praktiški sprendimai dėl stiklinių atitvarų priežiūros. Nuspręsta viršutinėje atrijaus dalyje visu perimetru, kas ~0,8 m, įrengti specialius sertifikuotus laikiklius – saugos kilpas aukštalipiams (stiklams, sienoms ir trosams valyti).
Prokuratūrų pastato interjero išpildymas, kaip ir būdinga architektui K. Lupeikiui, su apmąstyta mintimi, ko dažnai pasigendame šiuolaikiniuose interjeruose. Erdvėje parinkti semantiniai sprendimai, nepavaldūs madoms. Nors pastatas visuomenėje vertinamas kontraversiškai, tiek pastato eksterjeras, tiek interjeras, užbaigus atnaujinimo darbus, tapo vientisesnis, su aiškiai skaitoma mintimi. Struktūros ir plastikos dermė, koloritas suteikia pastatui unikalumo visame architektūriniame Lietuvos kontekste.

error: