Naujausiame “Archiformos” žurnale išskiriamos dvi pagrindinės temos: „Lietuvos Nepriklausomybės architektų karta“ bei „Lietuvos didmiesčių medinės architektūros palikimas“.

2017-ieji atnešė nemažai gerų, lauktų projektų bei iniciatyvų. Pagaliau sulaukėme architektūrinio judesio Panevėžyje. Belieka tikėtis, kad nepritrūks jėgų realizuoti užsibrėžtus tikslus. Vienas išskirtinesnių Lietuvoje organizuotų architektūrinių konkursų – M. K. Čiurlionio koncertų centras – pritraukė nemažai pasaulinio dėmesio, o tai, kad laimėjo Lietuvos architektų biuras, įrodo, jog pasaulinėje rinkoje tikrai galime varžytis.

Apžvalgoje pristatome nemažai verslo centrų bei visuomeninės tipologijos pastatų. Šiemet daug dėmesio skyrėme Kaunui, tačiau pelnytai. Rekonstruota Kauno autobusų stotis, multifunkcis kvartalas „Juozapavičiaus 13“ bei daugelis kitų puikių realizacijų verčia į Kauną žiūrėti kitomis akimis.

Šių metų „Archiformos“ temos dvi: „Medinė Lietuvos didmiesčių architektūros retrospektyva“ ir „Lietuvos nepriklausomybės kartos architektai“. Kardinaliai skirtingos temos, tačiau papildančios žurnalą įvairių laikotarpių architektūra. Pirmąja tema norėjome ne tik atkreipti dėmesį į medinę didmiesčių architektūrą, bet ir paanalizuoti bei užfiksuoti dabartinę situaciją. Visi straipsniai parengti skirtingų kartų architektų, tačiau juos vienija domėjimasis ir noras išsaugoti medinę architektūrą Lietuvoje. Pirmajame straipsnyje apžvelgiama Šnipiškių situacija, kuri yra gana kritiška, nes nėra konkrečios saugojimo strategijos, mikrorajone įsiviravo chaosas, o šalia medinių vieno aukšto su mansarda pastatėlių dygsta nauji, įstatymus apeinantys trijų aukštų su mansarda ir cokoliu daugiabučiai namai. Šnipiškėse jų turėtų atsirasti, tačiau koncentruotai, mažiausią vertę turinčioje teritorijoje. Daugiau apie paveldo saugojimo ir įstatyminę bazę kalba architektė Jūratė Jurevičienė. Be Vilniaus, apžvelgiama padėtis Kaune ir Klaipėdoje.

Antroji tema pristato Lietuvos architektus, kurie baigė studijas ir pradėjo dirbti jau nepriklausomoje Lietuvoje. Siekiama, kad šis projektas taptų tęstinis ir būtų pristatoma daugiau jaunų architektų biurų, jų veiklos modelių bei pačių architektų filosofija. Šiame numeryje kalbinami du biurai – „YCL“ ir „Kubinis metras“. Gana neilgai egzistuojantys biurai yra realizavę nemažai objektų bei padarę įtaką skirtingose architektūrinėse nišose. Taip pat prie šios temos pristatome ir įvairius realizuotus šios kartos architektų darbus – tiek objektus, tiek socialines iniciatyvas.

Dar viena nauja tema šiame numeryje – architektūros fotografija. Pasirinkta teksto interviu forma bandėme atskleisti skirtumus tarp meninės ir dokumentinės architektūros fotografijos bei su kokiais sunkumais dažniausiai susiduria architektūros fotografai. Kalbiname du fotografus – Norbert Tukaj bei Gediminą Karbauskį.

Žurnalą galite prenumeruoti, įsigyti mūsų redakcijoje Kalvarijų g. 1 bei knygynuose “Humanitas” bei Vagos knygynuose Pilies g. bei Gedimino pr.

 

Atsisiųsti žurnalo „Archiforma 2017 (1-2)“ turinį

 

error: