Ne kiekvieną saulėtą gegužės šeštadienio rytą užsukę į Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto (KF) biblioteką rasite tiek daug entuziastingai nusiteikusių jaunų žmonių, norinčių savo laisvą laiką skirti kūrybinėms dirbtuvėms. Gegužės 26-29 dienomis į Lietuvą buvo atvykusi profesionalias vizualizacijas kurianti ir su žymiausiais pasaulio architektais dirbanti kūrybinė grupė iš Norvegijos „MIR“, kurie ir tapo dūzgiančio akademijos avilio ašimi.

 

Dirba su garsiausiais pasaulio architektais

 

Kūrybinė grupė „MIR“ Kaune lankėsi ir savo profesionalia patirtimi su VDA bendruomene dalinosi ne atsitiktinai. Šis vizitas yra VDA Kauno fakulteto įgyvendinamo projekto „Kūrybinė platforma: Lietuva+MIR” dalis. Kaune svečiavosi du kūrybinės grupės „MIR“ atstovai – Agnetė Juknevičiūtė (Lietuva) ir Nicholas John O‘Leary (Naujoji Zelandija). Tai itin retas atvejis, kuomet „MIR” atstovai sutiko pasidalinti patirtimi su aukštosios mokyklos bendruomene, bet Agnetė pasakojo tiesiog negalėjusi ignoruoti gausybės atkaklių kvietimų, gautų iš Kauno fakulteto bendruomenės ir atsisakyti galimybės grįžti į gimtąjį Kauną bei pasidalinti bent dalele neįkainojamos patirties, kurią jai pavyko įgyti dirbant su „MIR” komanda.

 

Kūrybinė grupė „MIR“ kuria skaitmeninius produktus, kurie stebina savo unikalumu ir kokybe. Kurdama vizualizacijas, „MIR” naudoja šiuolaikines universalias trimačio modeliavimo, animacijos ir erdvinio vaizdo projektavimo, modeliavimo bei apdorojimo sistemas (3DSMax, Lightwave, Vray, FPrime, Adobe Photoshop ir kt.). Vis dėl to patys „MIR“ atstovai pabrėžia, jog geri įgūdžiai dirbant su trimačio modeliavimo ir vizualizavimo programomis yra būtini, bet ne jie pelnė pasaulinį dėmesį mažai kūrybinei grupei iš Norvegijos. Be išradingumo, smalsumo, žinių siekio ir meilės, vizualizacija ir liks paprasčiausiu modeliavimo ir renderinimo įgūdžių įrodymu, kurį pamiršime vos pamatę. „MIR” vizualizacijos yra unikalios ir palieka neišdildomą įspūdį. Su jais bendradarbiauti renkasi žymiausi pasaulio architektai, o jų klientų sąraše galima rasti tokius vardus kaip „BIG“ ar „Zaha Hadid Architects“. „MIR“ inovatyvumas atsiveria subtilioje tradicinio meno, architektūros, fotografijos bei filmo dermėje.

 

Projekto iniciatorė, VDA Kauno fakulteto bibliotekininkė Valentina Grinevičienė pasakojo, jog pradinė projekto idėja gimė siekiant ugdyti jaunuosius Lietuvos menininkus, plėtojant ir stiprinant tarptautinę kūrybinę partnerystę bei aktualizuojant piešimą šiuolaikinių architektūrinių vizualizacijų kontekste. Agnetė, pasakodama apie vizualizacijų kūrimo etapus pabrėžė, kad eskizuodama „MIR“ komanda dažnai naudoja piešimą ranka, nes piešiant nėra tarpininkų tarp rankos ir popieriaus, todėl dažnai tai tampa geriausiu būdu išreikšti pirminę projekto idėją.

 

MIR magic – kaip išsiskirti iš daugybės kitų paveikslėlių

 

Savaitgaliui dėl susitikimo su „MIR” atstovais grįžęs ir po nakties, praleistos autobuse tiesiai į kūrybines dirbtuves atskubėjęs, architektūrą studijuojantis Arvydas teigė visiškai nesigailintis dėl tokio sumanymo trumpam grįžti iš Čekijos, kur šiuo metu studijuoja pagal programą Erasmus+, nes gauta patirtis pranoko jo lūkesčius.

 

„MIR” atstovai dalinosi savo darbo specifika su jaunaisiais kūrėjais, pasakojo kokiais principais vadovaujasi ir kokių dalykų savo darbe jie atsisako. Agnetė juokavo, kad klientai dažnai pageidauja, jog prie esamos vizualizacijos būtų pridėta taip vadinamos MIR magic (liet.magic – magija, aut.past). Atsakymas, kas sudaro paslaptingąją MIR magic daugelį nustebino. MIR komanda, kurdama vizualizacijas vadovaujasi keliais pagrindiniais principais, tokiais kaip natūralumas, nepriekaištingas techninis išbaigtumas bei orientacija į emocinį poveikį. VDA Kauno fakultete taikomąją grafiką pirmame magistrantūros kurse studijuojanti Eglė džiaugėsi, jog „MIR” atstovai daugiau papasakojo apie patį darbo procesą, įvairias detales. „Nustebino tai, kad įtaigioms vizualizacijoms visai nereikia pompastikos, o dėmesys skiriamas detalėms, natūralumui, logiškumui” – kūrybinių dirbtuvių patirtimi dalinosi Eglė.

 

Studentai susitikimo su „MIR” metu turėjo tris užsiėmimus. Pirmojo užsiėmimo metu pagal pateiktą Kauno pilies nuotrauką kūrė visiškai laisvos formos vizualą. Užduoties esmė – išlaisvinti savo fantaziją visiškai negalvojant apie tai, o kas gi iš to išeis”. Antrojo užsiėmimo metu vizualizacijų meistras Nicholas dalinosi vizualų kūrimo meistrystės technikomis, naudojant Photoshop programą, o trečioji užduotis buvo skirta individualiam darbui, kurios metu visi dalyviai kūrė paveikslėlį, turėdami tą pačią nuotrauką. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavusi magistrantė Ieva teigė, kad šis užsiėmimas buvo tarsi įkvėpimas, parodantis, kad puikaus atlikimo techniką tikrai galima įvaldyti, reikia tik turėti viziją ir jos laikytis bei daug ir nuosekliai dirbti. Šiemet VDA Kauno fakultete Architektūros bakalaurą baigusi Monika džiaugėsi, kad prieš palikdama savo alma mater dar spėjo sudalyvauti naudinguose ir kokybiškuose užsiėmimuose. „Tokių dirbtuvių, vedamų savo srities profesionalų reguliarumas tikrai praturtintų studijas“ – mintimis dalinosi Monika.

 

Projekto „Kūrybinė platforma Lietuva + MIR“ vadovė, VDA KF humanitarinių mokslų katedros vedėja doc. dr. Vaida Almonaitytė-Navickienė, paprašyta įvertini tokių užsiėmimų naudą akademinei bendruomenei pabrėžė, jog ši veikla sutelkė skirtingos profesinės meistrystės siekiančius studentus: būsimus grafikus, architektus, grafikos dizainerius, interjero dizainerius ir vizualizacijų kūrėjus. „Juos vienijo bendras vardiklis: kūrybiškumas ir požiūris į daugelį dalykų be išankstinio nusistatymo, todėl per tokį trumpą laiką, tinkamai suformulavus užduotis, atlikta išties daug kūrybinio darbo, sutelkta žinovystė, kurią studentai panaudos ateityje. Man asmeniškai užsiėmimas buvo ypatingas dėl puikios atmosferos kūrybinių dirbtuvių metu“ – savo įspūdžiais po dirbtuvių dalinosi V. Almonaitytė-Navickienė.

 


Susitiko su Kauno architektų bendruomene

 

Po labai darbingo ir kūrybingo šeštadienio, praleisto drauge su studentais, „MIR“ atstovai pakvietė Kauno architektų bendruomenę neformaliam susitikimui ir patirties pasidalinimo diskusijai. Joje dalyvavo VDA Kauno fakulteto Architektūros, Interjero dizaino, Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus nariai. Sveikinimo žodžiu diskusiją pradėjęs VDA Kauno fakulteto dekanas prof. Jonas Audėjaitis pasidžiaugė projekto sėkme ir neabejotinu jo kokybiniu indėliu ir labiau patyrusiems architektams, ir savo karjerą pradedantiems jauniesiems kūrėjams.

 

Šiuo metu Lietuvoje vykstant diskusijoms apie aukštojo mokslo reformą ir studijų kokybės gerinimą tokie projektai tampa itin aktualūs. Projekto vadovė doc. dr. Vaida Almonaitytė-Navickienė dalinosi savo mintimis, jog šiuo metu vykstant aukštojo mokslo reformai, daugelis proteguojamų sprendimų yra per daug tiesmuki ir netoliaregiški. „Šiame fone projektas „Kūrybinė platforma Lietuva + MIR“ įrodo, jog aukštojo mokslo kokybę derėtų gerinti pasitelkus kūrybiškumą ir išmintį. Į politikų sprendimus pravartu įlieti bent krislą šio magiško derinio. Piešiant mano minties vizualizaciją žodžiais, tai kaip MINI Cooper versus buldozeris“ – savo nuomone dalinosi V. Almonaitytė-Navickienė.

 

Paprašyta bendrai įvertinti projekto naudą VDA Kauno fakulteto studijų programų kontekste, docentė teigė, kad labiausiai praturtėjo Architektūros programa. „Ekspertų išvadose ir studentų nuomonėse atsispindėjęs poreikis išmokti profesionaliai kurti vizualizacijas, bent dalinai patenkintas. Kitų programų studentai, lavinę ranką, taip pat mėgavosi kūrybinių dirbtuvių eiga. Belieka rasti finansavimo šaltinius ir projekto idėją paversti tradicija, kad VDA Kauno fakultete ugdomi architektai žinotų, koks yra aukščiausio lygio standartas šioje srityje, t.y. MIR magic fenomenas“.

 

Projektą „Kūrybinė platforma: Lietuva + MIR“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.

 

     

 

 

Iliustracijų autoriai: Saulius Dombrovas, Rasuolė Petrikaitė, Ulė Grinevičiūtė, Svetlana Romaško, Povilas Kiškonis, Monika Gedvilaitė, Lukas Senkus, Jonas Karalius, Indrė S., Ieva Juozėnaitė, Eglė Kabašinskaitė

 

error: